Dwór Bractwa Świętego Jerzego w Gdańsku

Wznoszący się przy Targu Węglowym późnogotycki budynek to jedna z cenniejszych perełek architektury, jakimi może się pochwalić Gdańsk. Dwór Bractwa Świętego Jerzego, bo o nim mowa, ma wiele uroku i z pewnością warto mu w czasie wycieczki po Gdańsku poświęcić nieco więcej uwagi. Wzniesiony w drugiej połowie XV wieku, do dziś jest jednym z najwspanialszych przykładów późnogotyckiej architektury świeckiej w Gdańsku.

Z kart historii
Dwór Bractwa Świętego Jerzego został wzniesiony w latach 1487-1494 przez Hansa Glothaua jako siedziba dla gdańskiego bractwa strzeleckiego. Gmach został w pełni dostosowany do potrzeb bractwa. W jego przyziemiu urządzono specjalne pomieszczenie, służące do przechowywania sprzętu strzeleckiego, z kolei na piętrze urządzono reprezentacyjną salę spotkań. Ponieważ patronem gdańskiego bractwa strzeleckiego był św. Jerzy, jego figura stała się z czasem jedną z najbardziej charakterystycznych ozdób tego dworu. W XVII wieku bractwo strzeleckie opuściło ten budynek, a jego nowymi użytkownikami stali się bogaci kupcy. Od początków XIX wieku Dworem Świętego Jerzego zarządzało miasto. Zmieniali się właściciele dworu, zmieniało się też jego przeznaczenie. W XIX wieku dwór wykorzystywany był m. in. jako odwach wojskowy oraz szkoła sztuk pięknych. Dziś gmach ten służy jako siedziba Oddziału Wybrzeże Stowarzyszenia Architektów Polskich, z kolei w przyziemiu znajduje się restauracja.

Agresja niemiecka na Gdańsk podczas II Wojny Światowej

Na co warto zwrócić uwagę?
Dwór Bractwa Świętego Jerzego do dziś urzeka swą wyjątkową formą. Ta późnogotycka budowla zachwyca elementami typowymi dla architektury flandryjskiej oraz swym pseudomilitarnym kostiumem. Cegły o układzie gotyckim oraz ciekawy układ wnętrz to kolejne czynniki, dzięki którym gmach ten jest tak ważnym zabytkiem dla każdego miłośnika sztuki. Do dziś zachwycają tu piwnice sklepione kolebkowo oraz zachowane w niektórych miejscach drewniane stropy. Warto też zwrócić uwagę na narożne wieżyczki z otworami strzelniczymi oraz na krenelaże, którymi wykończone są wszystkie elewacje. Wciąż największą uwagę przyciąga tu figura patrona bractwa, a raczej jej kopia. Kto chce zobaczyć oryginał szesnastowiecznej figury św. Jerzego, ten powinien wybrać się do Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Zwiedzanie tak pięknego miasta, jakim jest Gdańsk, dla każdego z nas może się okazać wspaniałą przygodą oraz wyjątkową lekcją historii. Wycieczki po tym mieście to rewelacyjny sposób na to, by w ciekawy i przyjemny sposób poszerzyć swą wiedzę na temat dawnej architektury oraz sztuki.

1 Reply to “Dwór Bractwa Świętego Jerzego w Gdańsku”

Comments are closed.