Wygląd zębów nie zawsze jest taki, jakbyśmy sobie tego życzyli. Niestety nie wszyscy zostaliśmy obdarzeni nieskazitelnym, idealnym uśmiechem pełnym blasku. Ze względów genetycznych, ale też w wyniku błędów w pielęgnacji jamy ustnej czy nieprawidłowej diety może dochodzić do nieestetycznych przebarwień, ubytków. Niektóre z nich są na tyle kłopotliwe, że wywołują u nas kompleksy i zabierają radość życia. Na szczęście współczesna stomatologia zna skuteczne sposoby poprawienia wyglądu zębów.
Zanim zdecydujesz się na jakikolwiek zabieg upiększający wygląd zębów, powinieneś skontaktować się z dentystą specjalizującym się w stomatologii zachowawczej. Jest to osoba, która wykona przegląd jamy ustnej i na tej podstawie pomoże Ci zaplanować dalsze leczenie. W pierwszej kolejności jednak skupi się na wypełnieniu ubytków i wyleczeniu próchnicy – do wybielania, założenia aparatu ortodontycznego lub implantu zęby muszą być zdrowe.
Implanty – likwidacja uciążliwych braków w uzębieniu.
Braki w uzębieniu to najczęściej efekt ekstrakcji chorych zębów lub ich uszkodzenia mechanicznego. Po wyrwaniu zęba dochodzi jednak do zmian w jamie ustnej spowodowanych zanikiem tkanki kostnej. Negatywnie wpływa to na inne zęby, które zaczynają się pochylać, ścierać i rozsuwać. Pacjent na początku odczuwa „jedynie” dyskomfort, trudniej mu żuć i gryźć. Z czasem jednak może przyzwyczaić się do tego, ale raczej nie zatrzyma postępujących procesów. Prowadzą one nie tylko do zmian układu jamy ustnej, ale czasem nawet do widocznego zapadania się skóry twarzy. Ratunkiem okazują się implanty.
Wypełnienie implantologiczne polega na wszczepieniu w kość tytanowego odpowiednika korzenia zęba. Taka odbudowa jest bardzo solidna i wygląda naturalnie. Można na niej odbudować ząb, zastosować most lub wykonać inną pracę protetyczną.
Aparat ortodontyczny lub nakładki – korygowanie krzywego zgryzu
Wady zgryzu i zaburzenia w ustawieniu zębów to nie tylko kwestie estetyczne, ale też zdrowotne. W przypadku krzywych zębów bardzo często obserwujemy zjawisko ich nadmiernego ścierania się, a także rozwoju próchnicy. Jest to spowodowane tym, że w szczelinach gromadzą się resztki jedzenia, które trudno usunąć podczas szczotkowania lub nitkowania. Leczenie ortodontyczne pozwala wyrównać zęby i poprawić jakość uśmiechu. W tym celu stosuje się aparaty korygujące lub nakładki.
Periodontologia – skuteczna korekta uśmiechu dziąsłowego
Czasem problemem nieładnego uśmiechu jest nie tylko krzywy zgryz czy braki w uzębieniu, lecz także tzw. uśmiech dziąsłowy. Podczas rozchylania ust odsłania się wtedy spora część dziąseł. Wobec takich proporcji zęby wyglądają na mniejsze niż są w rzeczywistości. To zarówno wada genetyczna jak i ortodontyczna, jednak dla wielu osób dość kłopotliwa. Znasz to? Nawyk zasłaniania ust, kiedy się uśmiechasz? Tzw. gummy smile dotyka nawet 15% populacji, z czego sporo jej część decyduje się na skorzystanie z nowoczesnych zabiegów periodontologicznych zwalczających problem skutecznie i na zawsze.