LASIK – szansa na dobry wzrok

Osoby z refrakcyjnymi wadami wzroku – krótkowzrocznością i nadwzrocznością, muszą na co dzień korygować wadę za pomocą okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Takie rozwiązanie jest co prawda skuteczne, ale nie eliminuje wady. Dzięki postępowi medycyny, w tym także chirurgii okulistycznej osoby z wadami wzroku mogą skorzystać z laserowej korekty wzroku – LASIK. Czym jest LASIK i jak wygląda taki zabieg?

LASIK – opis zabiegu

LASIK, czyli Laser-Assisted in situ Keratomileusis, to zabieg z użyciem lasera, stosowany przez okulistów do korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu. Sam zabieg trwa około 20 minut i nie wymaga podawania pełnej narkozy, dzięki czemu po skończonym zabiegu pacjent może o własnych siłach wrócić do domu. Zabieg wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym. Okulista zakrapla specjalne krople znieczulające do oka pacjenta i przystępuje do zabiegu. Na oko nakłada się specjalne urządzenie, które zapobiega mruganiu. W czasie zabiegu dochodzi do odcięcia cienkiego płatka rogówki za pomocą głowicy mikrokeratomu. Wiązka promieni laserowych skierowana zostaje bezpośrednio na rogówkę, modelując ją. Następnie odcięty płatek umieszcza się z powrotem na powierzchni rogówki. Należy odczekać kilka minut, aż płatek przylgnie do jej powierzchni. Po zabiegu pacjent powinien odpocząć około 3 godziny z zamkniętymi oczami.

LASIK – wskazania i przeciwwskazania

Przed zakwalifikowaniem do zabiegu pacjent przechodzi szereg badań diagnostycznych, które pozwalają na jak najlepsze poznanie schorzenia i zniwelowanie skutków ubocznych mogących pojawić się w trakcie lub po zabiegu. Podstawowymi kryteriami kwalifikującymi pacjenta do zabiegu są:

  • ustabilizowana wada wzroku – w przeciągu roku wada nie powiększyła się, ani nie zmniejszyła;
  • wiek pacjenta – od ok. 21 do 55 lat;
  • ogólny dobry stan zdrowia.

Więcej na temat wskazań do zabiegu LASIK: https://kardiotel.pl/okulistyka/lasik

Przed zabiegiem pacjent musi poddać się badaniom m.in. ocenie ostrości wzroku, pomiarowi grubości rogówki, ocenie dna oka, pomiarowi ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Czynnikami dyskwalifikującymi pacjenta do zabiegu są: nieustabilizowana wada wzroku, jaskra, zaćma i odwarstwienie siatkówki, zespół suchego oka, stożek rogówki i inne schorzenia rogówki, zmiany na dnie oka i przemieszczenie źrenicy. Oprócz tego bierze się również pod uwagę ogólny stan zdrowia pacjenta. Do zabiegu nie mogą być dopuszczone osoby, które chorują na cukrzycę i inne choroby metaboliczne oraz takie, które cierpią na schorzenia reumatyczne, czynne infekcje i choroby tkanki łącznej. Do zabiegu nie zostanie również zakwalifikowany pacjent, który posiada wszczepiony rozrusznik serca.

LASIK to szansa dla osób z refrakcyjnymi wadami wzroku do pozbycia się w końcu okularów i soczewek. Rekonwalescencja po zabiegu nie jest długa i uciążliwa, dzięki czemu można cieszyć się zdrowym wzrokiem praktycznie zaraz po przeprowadzonym zabiegu.