Gdańskie zabytki – kościół św. Brygidy

To jedna z najsłynniejszych świątyń na terenie Gdańska oraz miejsce, któremu swój czas bardzo chętnie poświęcają miłośnicy najnowszej historii Polski. Kościół św. Brygidy odegrał ważną rolę nie tylko w dziejach Gdańska, ale i całego kraju, nic więc dziwnego, że chętnych na jego zwiedzenie nie brakuje. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?

Zwiedzanie Gdańska bez wizyty w kościele św. Brygidy, a powodów, dla których warto go odwiedzić, jest wiele. Ten kościół, cieszący się od 1992 roku godnością bazyliki, był dawniej mocno związany z działalnością gdańskiej „Solidarności”. Działacze ówczesnej opozycji właśnie tu się spotykali, tu również podejmowali wiele ważnych decyzji. Sam kościół to cenny zabytek, któremu w trakcie wycieczki po Gdańsku koniecznie trzeba się uważniej przyjrzeć.

Gdańsk – światowa stolica bursztynu

Kościół św. Brygidy może się pochwalić długą, sięgającą czasów średniowiecza, historią. Wiadomo, że już w początkach XIV wieku istniała w tym kaplica, którą opiekowały się pokutnice z zakonu św. Marii Magdaleny. W miejscu tym – w przerwie w drodze z Rzymu do szwedzkiego miasta Vadsena – wystawiono na widok publiczny zwłoki św. Brygidy, a że od tego czasu doszło tu do wielu cudownych zdarzeń, kaplica stała się dla wiernych z Gdańska i okolicy bardzo ważnym miejscem. Kościół szybko się powiększył, powstał też przy nim klasztor, prowadzony zgodnie z regułą św. Brygidy. Do dziś jest to jedna z piękniejszych budowli, jakimi może się pochwalić Gdańsk, a kościele wnętrze urzeka cennymi zabytkami oraz dziełami sztuki sakralnej. Nie brak tu również pamiątek związanych z działaczami „Solidarności”, zatem zwiedzanie tego kościoła może się dla każdego z nas przemienić w bardzo ważną lekcję historii.