Bazylika Mariacka
Za punkt wyjścia w zwiedzaniu Gdańska może posłużyć Bazylika Mariacka. Znajduje się w centrum miasta i w pewien sposób może służyć jako punkt odniesienia do zobaczenia innych miejsc. To właśnie stąd biorą początek jedne z najważniejszych ulic, a wokół niej znajdują się liczne piękne budynki o dużej wartości historycznej.
Pełna i oficjalna nazwa to Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to największa świątynia sakralna w Gdańsku i jedna z największych w kraju. Wewnątrz może pomieścić do 20.000 osób. Zbudowano ją jako demonstrację siły i bogactwa, ponieważ w tamtych czasach nie było potrzeby pomieszczenia tak wielu ludzi. Jest to ogromna ceglana budowla (z tego co zdążyłem się zorientować jest to największa ceglana świątynia religijna na świecie) i widać ją z kilku okolicznych ulic. Jest to jedno z tych pięknych miejsc, które trzeba zobaczyć. Jej budowę rozpoczęto w połowie XIV wieku, a zakończono dopiero na początku XVI wieku. Choć jest to kościół katolicki, przez wiele lat pełnił funkcję ewangelicką, stąd w jego wnętrzu możemy znaleźć specyficzne elementy.
Ulica Mariacka i Brama Mariacka
Ulica Mariacka jest jedną z najpiękniejszych ulic w Gdańsku. Jest to uliczka, która biegnie od kanału do Kościoła Mariackiego, bardzo turystyczna, z kilkoma restauracjami i sklepami nastawionymi na podróżnych. W tej okolicy znajduje się wiele sklepów z bursztynem, bardzo typowym produktem dla tego polskiego miasta. Na końcu, tuż przy kanale, widzimy Bramę Mariacką. Jest to jedno z kilku wejść do starej części miasta.
Bazylika św. Mikołaja i wieża św. Hiacynta
Kolejną z ważnych świątyń sakralnych Gdańska jest Bazylika św. Mikołaja. Był to jeden z niewielu kościołów, który nie został zniszczony podczas II wojny światowej. Oryginalny budynek został zbudowany w 12 wieku. Z biegiem czasu uległ on jednak zmianom. Najważniejsza z nich miała miejsce w XVI wieku. Został splądrowany i całkowicie zniszczony i musiał zostać odbudowany. Obok znajduje się targ, a wokół niego różne miejsca w których można zjeść.
Dom młynarza
Duży młyn funkcjonował od 1350 roku do 1945 roku, kiedy to został spalony. Później, w 1962 roku został przebudowany, dzięki czemu dziś możemy cieszyć się tą budowlą. Mały młyn znajduje się naprzeciwko i również pochodzi z XIV wieku.
Średniowieczny żuraw w Gdańsku
Na zakończenie pobytu w Gdańsku, bardzo popularną atrakcją jest średniowieczny żuraw. Znajduje się przy głównym kanale i jest jednym z charakterystycznych obrazów tego polskiego miasta.
Uważany jest za największy drewniany dźwig w Europie. Ten średniowieczny system został zbudowany w latach 1441 – 1444 w celu podnoszenia rzeczy z rzeki. Dzięki temu systemowi beczki i inne materiały były podnoszone ze statków. Warto zaznaczyć, że dziś możemy przejść tuż pod tym żurawiem, ale kilka wieków temu woda sięgała aż do domów. Obecnie kanał został zamknięty. Aby mieć lepszy widok nie tylko na średniowieczny żuraw gdański, ale także na cały obszar miasta, najlepiej przejść na drugą stronę kanału. Oczywiście trzeba przejść przez mostek obok Zielonej Bramy i zrobić mały objazd, aby dotrzeć do najlepszego punktu.