Zakup mieszkania od dewelopera? Podstawowy poradnik!

Wiele osób pragnących skorzystać z usług dewelopera w Gdańsku zastanawia się na jakie czynniki zwracać uwagę nie tylko jeśli chodzi o samo mieszkanie, ale także o kwestie poprzedzające jego zakup, czyli na przykład na to, w jaki sposób powinna być skonstruowana umowa deweloperska. Zakup mieszkania to inwestycja na lata dlatego warto sprawdzić jak powinno się postępować i co należy sprawdzić.

Sprawdź, czy możesz sobie na to pozwolić!

Zakup nieruchomości to ogromne – i często bardzo stresujące – przedsięwzięcie, które może rzutować na całe nasze życie przede wszystkim pod kątem finansowym. Nie wszyscy są w stanie finansować tej inwestycji ze środków własnych dlatego też decydują się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego w banku. Pierwszą rzeczą jaką muszą więc sprawdzić potencjalni kupujący jest ich zdolność kredytowa oraz warunki nabycia kredytu. Jest to o tyle istotne, że bez sprawdzania warunków pozyskania promocji w banku czy warunków kredytowania. Klienci mogą podpisać umowę kredytową, która będzie dla nich niekorzystna lub zbytnio obciążała pod kątem finansowym ich budżet. Ważny jest także okres kredytowania – im krótszy tym lepiej, ale nie wszyscy mogą pozwolić sobie na skrócenie okresu kredytowania, gdyż wówczas mogą znacząco wzrosnąć raty spłaty kredytu.

Zacznij od swoich oczekiwań!

Niezwykle istotne przy zakupie mieszkania jest wybór jego odpowiedniej lokalizacji. Nie chodzi tylko o umiejscowienie budynku względem bliskości szlaków komunikacyjnych, obiektów opiekuńczych lub edukacyjnych, obiektów handlowych czy miejsca pracy, ale także  lokalizację mieszkania względem budynku (czy okna wychodzą na stronę północną, południową, wschodnią czy zachodnią). Należy także sprawdzić czy dany deweloper w Gdańsku oferuje możliwość nieodpłatnej zmiany układu mieszkania (ścian działowych) oraz na to, jaki standard wykończeniowy oferuje.  Podpisując umowę deweloperską warto także zwrócić uwagę na plany zagospodarowania przestrzeni – nie chcemy przecież by las, który chcemy widzieć z okien naszego mieszkania zamienił się w kolejny budynek mieszkalny . Oczywistym wydaje się także weryfikacja innych informacji zawartych w umowie deweloperskiej: ceny mieszkania, terminu nabycia praw do jego własności, parametrów technicznych nieruchomości, haromonogramu wpłat, zasad wypowiedzenia umowy.

Sprawdź dewelopera!

Na rynku usługi deweloperskie oferuje wiele firm. Jak więc sprawdzić, czy mieszkanie, na którego zakup jesteśmy zdecydowani zostanie wybudowane przez rzetelnego dewelopera, posiadającego doświadczenie działalności w branży, a jednocześnie uniknąć ewentualnych problemów związanych na przykład z niewywiązywaniem się dewelopera z umowy czy też jego bankructwem? Warto zacząć od sprawdzenia tego, jakie inwestycje do tej pory zrealizował deweloper oraz jaka jest sytuacja rynkowa firmy.  Należy zwrócić uwagę na to, jakie materiały zostały użyte na przykład do wykończenia części wspólnych takich jak klatki schodowe i jak prezentuje się ogólna estetyka wykończenia. Jeśli jest taka możliwość, warto porozmawiać z właścicielami mieszkań, którzy wcześniej korzystali z usług danego dewelopera z Gdańska i zorientować się jak deweloper odnosił się do kwestii usunięcia ewentualnych usterek lub nieprawidłowości oraz jaki był kontakt z nim.