Industrialny Gdańsk: co warto zobaczyć?

„Dla jednych Gdańsk to miasto ważne ze względów historycznych, dla innych miejsce, w którym można się nacieszyć widokiem pięknych budowli. Wycieczki po tym mieście będą też świetną propozycją i dla tych osób, dla których największą atrakcją są zabytki techniki. Na jakie obiekty warto zwrócić uwagę na terenie tego miasta?

Najlepsze trakcje Gdańska

Żuraw, służący obecnie jako filia Centralnego Muzeum Morskiego, to jeden z najciekawszych i najważniejszych zabytków techniki na terenie Gdańska. Ten dźwig portowy to jeden z obowiązkowych punktów w programie każdej wycieczki po Gdańsku, a jednocześnie najstarszy tego typu obiekt w całej Europie. Nie jest to jednak jedyny zabytek techniki, z jakim można się spotkać w trakcie wycieczki po terenie Gdańska. W dzielnicy znanej jako Oliwa czeka przecież kolejna atrakcja. To kuźnia wodna, o której wspominają już dokumenty z XVI wieku. Dziś odrestaurowana i przemieniona w placówkę muzealną kuźnia jest miejscem wielu ważnych wydarzeń kulturalnych oraz jedną z tych atrakcji, którymi Gdańsk może zachwycić i dużych, i małych turystów. Na terenie Gdańskiej Oliwy można też zobaczyć zabytkową zajezdnię tramwajową z lat 70-tych XIX wieku, będącej kolejnym interesującym przykładem architektury przemysłowej. Ważnym obiektem jest też słynna Stocznia Gdańska – miejsce ważne zarówno z punktu widzenia historii przemysłu, jak i najnowszej historii politycznej Polski. I to miejsce warto odwiedzić w czasie wycieczki po Gdańsku, gdyż ów zakład w panoramie tego miasta nadal zajmuje bardzo ważne miejsce.

Gdańsk to wspaniałe miasto, a znajdujące się na jego terenie zabytki mogą na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie. Kto w czasie wycieczki po tym mieście skupi uwagę na atrakcjach związanych z tutejszym przemysłem, ten będzie się mógł o tym przekonać na własnej skórze.”